Hüseyin Akın Kimdir?

1965 Sinop/Türkeli doğumlu. Bütün öğrenim hayatı İstanbul’da geçti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. Lise yılarından itibaren çeşitli dergilerde ürünler yayımladı. Özülke dergisini kurdu ve yönetti. Kırknar dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. İkindi Yazıları, Ünlem, Yansıma, Derkenar, Kardelen, Düşçınarı, Kırklar, Lamure, Yedi İklim, Hece, Dergâh, Karabatak, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Varlık, Deve, Çeto gibi dergilerde yazdı. Çeşitli radyo ve televizyonlarda kültür-sanat programları yaptı. Birçok gazetede düşünce, kültür yazıları yazdı. dergibi.com sitesinde editörlük ve yazarlık yaptı. Bir çok gazetede köşe yazarlığı yaptı. Şifahi kültür alanında “Sokak Sosyolojisi” adıyla isimlendirdiği eserler verdi. Edebiyatın şiir, deneme, hikâye, biyografi ve inceleme alanlarında kitaplara imza attı. Seçme şiirleri Farsçaya çevrilip yayımlandı. “Hu Dönüşü” kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği 2014 deneme ödülünü, “Yan Tesir” şiir kitabıyla 2017 Eskader Şiir Ödülü’nü aldı.

Yayımlanmış eserlerinden bazıları:

Şiir: Sevmek Karanfil ve Kiraz, Ay Tanığım Olsun, Çöl Vaazları, Kumaştan Çalan Terzi, Ömrümün Kısa Günü, Toplu Şiirler (1988-2011), Yan Tesir, Babam ile Mersedes.

Deneme: Deneme Yanılma-Kitabım Çıktı Alınmayın, Geçmiş Günler Matinesi, Canlı Renkler, Kaybolmak İçin Nereye Gitmeli, Yalan Dünyanın Yanlış İşleri, Hu Dönüşü, Tespitçi Dükkânı, Bana Öğretmenini Söyle, Unutmanın Sildiği Resimler.

Hikâye: Hepsi Hikâye

Şehir-Anı: Ayağımda Kırk Numara Kağıthane, Kastamonu’nun Çanakkale Kahramanları, İyi Kalpli Üvey Ana: Ankara

Sokak Sosyolojisi: Ateistler İçin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi

Biyografi: Bir İnanç Adamı: Mehmet Akif İnan.