Gerçek dost karanlıkta fark edebilendir

Geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya Millî Gazete’yi ziyaret etti.  Bu vesile ile bendeniz de Sefaköy’ün yolunu tuttum. Her zaman olduğu gibi hemen ilk selam yeri diyeceğimiz kapıdan sol tarafta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Adnan Öksüz’ün odasına daldım. Adnan Bey’in bendeki karşılığı usta bir yazar olmanın ötesinde güler yüzlü ve mümin neşvesine sahip oluşudur. Çayımızı en güzel tarafından içtikten sonra Necati Tuncer’in Sinop Cezaevi üzerine naklettiği bir hatırayı da çayın damağımızda bıraktığı muhabbet çeşnisine katıverdik. Bir ara gazetede hareketlilik oldu. Vali beyin arabası gazeteye gelmek üzere imiş. Yazarlar hep birlikte toplantının yapılacağı salona doğru gidiyorduk ki hiç akla gelmeyen bir şey oldu: Tüm binanın elektrikleri kesildi! Şaka gibi gerçekten. Jeneratör devreye sokulmaya çalışıldıysa da aksilik bu ya, jeneratörün de kablosu arızalıymış. Allah’tan arkadaşlar durumun hemen çaresine bakıp aydınlık bir odayı yeniden düzenleyip hazır ettiler. Bu esnada Necati Tuncer ve Adnan Öksüz ile birlikte koridorun köşesinde bir masaya ilişip misafirleri beklemeye koyulduk. Karanlıkta birbirimizin yüzünü bile seçmekte zorlanıyorduk. İşin ilginç olan tarafı biz bir siluet gibi oracıkta içtiğimiz çay bardaklarını bile karıştırırken gazete ailesinden kişilerin bizi karanlıkta fark edip ismimizle hitap ederek hoşbeşe yönelmesiydi. Tam da o anda dostlarımızın cümlesini hakkıyla ifade edebilecek bir cümle dilimden dökülüverdi: “Gerçek dost karanlıkta fark edebilendir!” Bu söz elektrik etkisi yapmış olmalı ki karşımda oturan Adnan Öksüz, “Azizim elektrikler mi geldi, etraf birden aydınlandı sanki?” diye sormadan edemedi.

Gelelim Sayın Vali ile yazarlar buluşmasına. Dostane, samimi ve sıcak bir görüşme oldu. Sayın Yerlikaya mütevazı, enerjik ve birleştirici vasıflarıyla İstanbul için bir şans olduğu kanaatini pekiştirdi. Buluşmanın ana konusu Suriyeli sığınmacı nüfusun kentlerin nüfus dengesine uygun bir şekilde yeniden düzenlenme çalışmaları üzerineydi. Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların bizim için muhacir konumunda olduğunun altı özellikle çizildi. Bu konudaki dezenformasyonlara dikkat çekilerek birçok noktada ülkemize göç eden Suriyeli kardeşlerimiz üzerinden yanlış bilgilerin yaygınlaştırılmak istendiği üzerinde duruldu. Valilik olarak Suriyeli mülteci işçilerin sigortasız çalıştırılmasına da göz yumulmayacağının vurgulandığı toplantıda yapılan düzenlemenin, “Suriyeli sığınmacılar ülkelerine geri gönderiliyor” şeklinde kasıtlı menfi propagandaya dönüşmesinin memlekete karşı haksızlık olacağı hatırlatıldı. Basının bu konuda daha duyarlı olması gerektiğinin altı çizildi. Vali beyin toplantı sonrası ayrılmadan önce memnuniyetini ifade ederken kurduğu şu cümle son derece muktezayı hale uygun bir cümle idi: “Işıkların kesik olduğu bir ortamda sizler düşünceleriniz ve yaklaşımınızla ışık olup ortamı aydınlattınız.”

Unutmadan şunu da eklemiş olalım, Millî Gazete yöneticilerinin ifadelerine göre, tarihinde ilk kez görev başında bir Vali Millî Gazete’yi ziyaret etmiş.

Hüseyin Akın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s