Can sıkıntısı hapishanesi neresi?

“Can sıkıntısı iç kısmı en sıcak, en alacalı ipekle astarlanmış, sıcak, gri renkli bir kumaştır. Rüya gördüğümüzde, bu kumaşa sarınırız. Ondan sonra kendimizi, onun astarının arabeskleri arasında yuvamızda gibi hissederiz. Uyuyan kişi ise, bu kumaşın altında kasvetli ve canı sıkılmış gibi gözükür. Uyanıp ne rüya gördüğünü bize anlatmak istediğinde de, bize anlattığı çoğunlukla bu can sıkıntısı olur. Çünkü zamanın astarını bir çırpıda tersyüz etmeyi kim başarabilir ki?” (Walter Benjamin-Pasajlar)

Can sıkıntısı ontolojik bir hadisedir. Bir adım ileri iki adım geri gidecek iştiyak ve enerjiyi kendinde bulamayanlar can sıkıntısından mustarip olanlardır. Hayatın kısa süreliğine duraksama hali de diyebiliriz buna. Biliyorum anlatamadım. Şöyle izah edeyim:

Canı sıkılan insanın içerisinde suskun ve zamanla başa çıkamayan bir can vardır. Zamanın hakkını vermediğini hissedip tedirgin olur. Zaman sanki insandan bağımsız hareket etmektedir ve o insana hiç uğramamaktadır. Bu yüzden cana sıkıntı hep zamansız gelir. Yine anlatamadım galiba:

Efendim, her şeyin olduğu gibi can sıkıntısının da bir tarihi olmalıdır. İlk insanların böyle bir şikâyetleri olduğunu sanmıyorum. Çünkü insanın canının imkânlarıyla orantılı biçimde hareket etmediği dönemler o kadar eski dönemler değildir. Modern zamanlarda insanın canı burnunda ya da ağzındadır. Dünya bir süpermarkettir ve canımız istemediği şeylere istekli kılınmaya çalışılır. İnsanın canının istediğini yaptığı dönemler bizim henüz o zamanın içerisinde yaşamadığımız dönemlerdir. Tabiat canımız gibi değil, canımızın kendisidir. “Gibi” benzetme edatı insanın canı ile arası açıldıktan sonra ortaya konulan yaklaştırma çabasıdır. Sanırım anlatayım derken, abartma tozu kattım cümlelere. Baksanıza abartma tozundan söz sözü görmüyor. Acaba nasıl anlatsak bunu?

devamı için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s