15 Temmuz’da Sinop’ta Türkeli’de

FETÖ kalkışmasına karşı milli direncin sembolü haline gelen 15 Temmuz’un 3. yıldönümü tüm yurtta Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak çeşitli etkinliklerle bir kez daha anılıp hatırlandı. Halka rağmen halktan gözükerek halka karşı ihanetin en acımasızını sergileyen din kisveli bu örgütün tahrip ettiği beyinleri ve tahfif ettiği kavramları hiç unutmamak ve de unutturmamak gerekiyor. Bu kalkışma şunu ortaya koymuştur ki halkın ve hakkın gücü karşısında hiçbir ağırlık ve hiçbir fasit güç duramaz. İhanet başarıya ulaşamamıştır vefa, sadakat ve civanmertlik kazanmıştır. Sadece kendi coğrafyasına değil tüm dünyaya destan yazıp kahramanlık dersi veren bu millet, çokuluslu şer cephesine karşı “Çanakkale geçilmez” ruhuyla hareket edip şanlı bir direniş örneği sergilemiştir. 15 Temmuz’da öne çıkan şudur ki silahsız haliyle tankların üzerine çıkan millet, çok önemli bir sınavı kazanmıştır. Anadolu’nun her tarafında bu milli mücadele ruhu dalga dalga bütün vatan sathına yayıldı. Bunun gurur verici bir örneğini de 15 bin nüfuslu bir kasabada, Sinop’un Türkeli ilçesinde görmüş olmak herkesi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Belki de Türkeli’de ilk kez düzenlenen böylesi kitlesel bir programın gerçekleşmesinde çiçeği burnunda yeni belediye başkanı Veysel Şahin ve Türkeli Kaymakamı Murat Zadeleroğlu’nun emek ve katkılarını anmadan geçmeyelim. Memleketin değişik bölgelerinden şair, yazar ve gazete muhabirlerini davet edip ağırlanmasında gösterdikleri incelik, heyecan ve ihtimamı Türkiye’ye örnek olacak nitelikteydi. Tokat’tan programa iştirak eden şair ve yazar Mustafa Uçurum ve Ali Bal, Trabzon’dan kalkıp gelen Sıddık Ertaş, İstanbul’dan katılan Cengizhan Orakçı, Hüseyin Karaca ve bendeniz Hüseyin Akın’ın yanı sıra Yeni Şafak Kültür ve Kitap eki yazar ve muhabiri Ayşe Olgun, Skylife yazarı Esra Uçar gibi isimler programın değişik ayaklarında çocuklar, gençler ve kasaba halkı ile bir araya geldiler. Kasaba halkının kararlılık ve heyecanı görülmeye değerdi. Kendi mutat gündemi arasına sıkışmış kasaba kalabalığını “dur, hatırla ve düşün” ağırlıklı bir ameliyenin içerisine dâhil edebilmek için herhalde böyle anlamlı bir etkinliğin her şeyiyle zorluklarını göğüsleyen Yasin Şahin Bey gibi biri olmak lazımdır. Bunu bir kenara yazarak Türkeli kaymakamlık ve belediye başkanlığının organize ve desteğiyle gerçekleştirilen 15 Temmuz etkinliğinin dikkat çeken görünmez fotoğraflarından kesitler sunalım:

 • Program bütün kasaba halkına teşmil kılınması gerekiyordu, bu başarıyla gerçekleştirilmiş.
 • Hem yeni seçilen belediye başkanı hem de kasabaya yeni gelen Türkeli kaymakamı programın her tarafında bulundular. Halkla iç içe oldular. Bu sahne görülmeye değerdi.
 • Böylesine anlamlı bir etkinliğin hem nezaket ve nezaheti hem de üslup, muhteva ve coşkunluk derecesi ümit artırıcı nitelikteydi.
 • Birlik ve beraberlik ruhu Türkeli’de programın başlığını aşacak derinlikteydi.
 • Koltuğuna yapışıp kalmayan halkın içerisinde her yaşta insanla oturup sohbet eden, dert dinleyen güler yüzlü başkan ve kaymakama sahip olması ilçenin en büyük şanslarından biri.
 • Türkeli’yi ilk defa gören şair-yazar ve gazetecilerin ağzından güzellik ve insan kalitesine dair güzel sözler işitmek bir kat daha güzeldi.
 • Kasabanın çok önemli tamamlayıcı unsuru olan meczupların etkinlik sonralarında sergiledikleri performans oradakilere “acaba meczup kim, deli hangimiz?” sorusunu sordurttu.
 • Türkeli Atatürk Ortaokulu şair ve yazarların 15 Temmuz paneline ev sahipliği yaptı. En büyüğü 14 yaşında olan öğrencilerin duygu ve muhakemeleri dinleyenleri şaşırtacak derecede calib-i dikkatti.
 • İkindi namazı sonrası belediye binasında gerçekleştirilen Türkeli halkına yönelik panele katılım oldukça iyiydi. Şair ve yazar konuşmacıların 15 Temmuz kalkışması ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardıkları panel son derece verimliydi.
 • Yağmurlu havaya rağmen yatsı namazı sonrası 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında düzenlenen fener alayının yanı sıra gençlerden oluşan mehter takımının coşkusu halkın görünmeyen gücünün tezahürü gibiydi.
 • Belediye Başkanı Veysel Şahin’in okumaya, yazmaya ve kültüre gösterdiği ilgi gerçekten olması gerekenin altını çizer nitelikteydi. Belediye Başkanı Veysel Şahin’in bir saha çalışması olarak kaleme aldığı Türkiye Gürcülerinin Dünü, Bugünü başlıklı inceleme eserini programa katılan yazarlar daha yakından görme imkânı buldular.
 • Türkeli Kaymakamı Murat Zadeleroğlu Türkeli’de bir meslek yüksek okulu açılacağı ve bu yüksek okulun “hasta bakım” beceri ve usulleri ile ilgili olacağı müjdesini almak Türkeli’ye gelmemize tek başına değdi.
 • İlkokul öğrencisi Zahit’in coşkuyla okuduğu İstiklal Marşı’nın hakkını vermesi, yıllar yılı İstanbul’da yaşadığı halde trafik çilesini proteste edercesine doğduğu kasabaya (Türkeli’ye) geri dönen Atakan’ı ve ayrıca Türkeli ve Türkiye sevgisi ile dolup taşan meczup Süleyman’ı unutmak ne mümkün!
 • Boyabat’tan sadece bizimle ortak bir zamanı paylaşmak için gelen Yahya Şahin’in tanıştırdığı Sinop havası, suyu ve mutfağını da zihnimizin bir tarafına yazmış olalım.

Dilerim ki Allah bu millete bir daha 15 Temmuz’u yaşatmaz.

18 Temmuz 2019 – Milli Gazete – Hüseyin Akın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s