Aile evden gidiyorsa kabahat kimin?

Aile elden değil evden gidiyormuş. Devlet aileye sahip çıkmalıymış. Kültür emperyalistleri boş durmuyor çocuklarımızın kafasına giriyorlarmış. İyi de sen ne güne duruyorsun? O vakit “kendine gel ve evine dön” demezler mi adama? Derler elbet.

Anne ve baba olarak sen varken senin çocuğuna emin ol kimse bir şey yapamaz. Yapıyorsa şayet, sen orada olmadığın içindir. Uzun iş gezilerinden, uzun siyasi tartışmalardan, borsa endeksinden ve döviz kurlarından başını kaldırmadığın içindir.

Anne isen hiç suçluyu başka yerde arama. Çocuğunu yarış atı yapan sensin. Puanı en yüksek okulları kazanması için gösterdiğin çaba ve stresi acaba aile ve memleket değerlerini, dinî hasletleri öğretmek için gösterdin mi? Yaz Kur’an kurslarında Elif Cüzü’nü bitirip Kur’an’a geçmesini, üç beş namaz suresini yarım yamalak öğrenmesini yeterli saymadın mı? Ne kanaati öğrettin ne sabrı ve muhabbeti. Varsa yoksa başkalarının çocuğundan geri kalmasın için uğraştın. “Çocuklarımız dört bir yana savruluyor” diye birileri hep bir ağızdan bağırmadığı takdirde belki de hiç şikâyetçi olmayacaktın durumdan.

Nasıl bir aile istiyorsanız ailenizi o şekilde yoğurma ve eğitme özgürlüğüne sahipsiniz. Elbette dış cereyanlar olacaktır. Kapını ve pencereni iyi kapatmalısın o halde. Muhafazakârlığınızın hiç olmazsa bu yönde bir sahiciliği olsun. Çoluk çocuğunuzu muhafaza edip onlara mukayyet olun. Mesele sadece kendi çoluk çocuğumuz değil elbette, başkalarının çoluk çocuğu da mesuliyetimiz dâhilinde. İyi de daha doğru düzgün kapımızın önünü süpürmeden mi?

Çocuklarınıza verdiğiniz şeyler sivrilmiş zekâ, hudutsuz özgüven, olağanüstü başarı ve sonsuz galibiyetten ibaretse bu özelliklerin çocuğunuzu ulaştırdığı dünyayı yadırgama hakkınız yok demektir. Komşuluk ilişkisine girmeden komşuluğun faziletlerini, akrabalık bağlarını geliştirmeden sıla-i rahim bilincini, israf ve çılgınca tüketime son vermeden elindekiyle yetinmeyi çocuklarınıza öğretmeye kalkmanızın hiçbir karşılığı olmayacağını bilmelisiniz.

Tabi ki devlet aileyi koruyacak, aile değerlerini geliştirecek; fakat devlet evimizin kapısını kapattıktan sonra dışarıdadır. Devleti de çocuğuna öğretecek olan sensin. Karı-koca olarak birbirinize ideal eş olabilirsiniz; ama bu yetmez, çocuklarınıza da iyi bir anne ve baba olmanız gerekir. Bu yaştan sonra devlete analık-babalık yaptırmaya kalkmayın.

11.07.2019 Milli Gazete – Hüseyin Akın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s