Yazmaya “değer” şeyler

Değer, yokluğunda değeri fark edilebilen bir kavram. Bir milletin sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel unsurları kapsayan unsurların tümüne değer diyoruz.

Anlamında ve içeriğinde kıymet olduğunu keşfettiğimiz şeylere “değerli” diyoruz. Nişanyan Sözlüğü’ne göre “değer” “tegir” kökünden gelir. Pay, hisse, kıymet demektir. Kaşgarlı Mahmut’un Divanı-ı Lugati’t Türk eserinde “Ol at tegirinde bokurdı” yani “At değerinden ucuza gitti” örneği verilir. Değerli olan şey değerini kendinden alır, asıl maharet değerbilir olmaktır. Bir şey değerli ise zaten onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Marifet bir şeydeki değeri görüp anlayabilmektedir.

Okullarımızda “Değerler Eğitimi” bütün derslerin ruhuna katılacak biçimde yer almakta. Dinî ve milli nitelikli değerler çeşitli biçimlerde sınıflarda ya da koridorlarda panolarda öğrencilerin dikkatine sunulmakta. Sabır, cesaret, çalışkanlık, misafirperverlik, doğruluk dürüstlük, adalet gibi kavramların yanı sıra timsal şahsiyetlerin fotoğrafları öğrencilerin geçtikleri yerlerde sergilenmekte. Şiirler okutulmakta, kompozisyonlar yazdırılmakta. Bunlara itirazımız yok tabi. Fakat değer kelimesinin de bir değeri olduğu unutulmamalıdır. Siz bu önemli ve değerli kavramları sadece öğrencilerin atık ve artık zamanlarında gündeme getirirseniz zımni anlamda bu kavramların aslında o kadar da önemli olmadığını itiraf etmiş olursunuz. Değer hayat içerisinde anlam bulur, hareketlere yansıdığı veya örneklik teşkil ettiğinde bir karşılığı vardır.

Şayet öğretmeninizin değerini bilmiyorsanız değerler mefhumunu bir yere oturtamazsınız. Yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya herkes birbirinin değerini bilip ona göre davrandığında değerler üzerine nutuk atmaya da gerek kalmaz. Bir okulda öğrenci ya da öğretmenler arasında kırgınlık ya da küskünlük varsa önce bunu ortadan kaldırmalısınız. “Barışmak” üzerine pano hazırlamak sadece zevahiri kurtarmanızı sağlar.

Öğretmenseniz öğrencinize ona ne kadar değer verdiğinizi hissettirmeniz gerekir. Siz ona değerli olduğunu hissettirirseniz o da size değer verir. Zira değer tahta başında öğretilen bir şey değildir. Değerli olandan anlayan değerlidir. Her bir şeyin fiyatına ve ederine odaklanmış kuşakların değerbilir olması ancak böyle bir örneklikle mümkün olabilir.

İsterseniz bir okulun duvarına kulağınızı yaslayın, herkes değerinin bilinmediğinden dert yanacaktır, bunu işiteceksiniz. Amir memur ilişkisi çok ince bir nezaket ayarı içerisinde olmalıdır. Yetki ve salahiyete dayanarak çalıştığı kişilere anlayışsızca davranan bir amir gerçekte değerden nasipsiz sayılır.

“Değerli arkadaşlar” diye söze başlamak değil hüner, hitap ettiğiniz kişilerin kalbine ve kafasına misafir olabilmektir.

25.06.2019 Milli Gazete

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s