Hiç ve Her şey

“Adem’den hemen sonra yaratıldım ben / Evet, kimsenin bilmediği ikinci insan”.

Bülent Özdemir 1972 doğumlu bir şairimiz. “Hiç ve her şey” ilk ve tek kitabı. Örtük şiirler yazıyor. Yukarıdaki dizeler bir tür “tekvin” macerasının düzayak anlatımı sayılabilir. “Fareler ayıplayınca / Gömleğini toplamaya çalıştı yılan” dizelerinde de çıplaklığa örtük bir bakış göze çarpıyor. Kutsal kitaplara özgü bir metafor. Bütün meselesi “insan” olan bir şair Bülent Özdemir. Kendi içinde bir kavgayı şiirle tatlıya bağlıyor gibi. “İnkâr edemeyeceğim kadar insanım / Ve toprağın kabul edeceği kadar çamurlu” derken de hilkatin o ilk günlerine uzanıyor. Yarım kalan şeylerin acısı var şairin mısralarında. Bu yüzden hiç kadar bir boşluk ve “her şey” kadar bir yoğunluk var anlattığı hayat serüveninde. “Bütün uçurtmalar tellerde” ifadesiyle dünyanın selfisini çekiyor. “Hiç ve her şey” kitabındaki şiirlerde dünya tecrübesi tam güngörmüş bir adamın hikmete evrilmiş dili var. Hem üzümü biliyor hem de şarabı. Tabii Âdem’in dilindeki isimleri de: “Karıştıysa üzümler birbirine / Bağ bozulmuştur / Şarabın adı olmaz”.

Çok güçlü dizeleri var Bülent Özdemir’in; ben en çok şu dizeleri sevdim: “Kandırmışlar seni / Bu takvimin yaprakları sahte”. Şayet bana kitapta en çok hangi şiiri sevdin diye sorarsanız, hemen söyleyeyim: “Mahcup Olurum Toprağa”. Bu şiirin özellikle girişi, sonu çok güzel bir şiiri vaat ediyor.

Kitapta yer alan yirmi altı şiirden her biri başka güzel. Bunu sana nasıl anlatsam sevgili okur? İyisi mi kitabı sen bul ve kendin oku. Göreceksin ki şiir gerçekten şifadır. Neye mi? Ya hiçbir şeye ya da her şeye!

(Hiç ve her şey-Bülent Özdemir-Şule Yayınları)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s